Tehnologija za prepoznavanje lica
TEHNOLOGIJA ZA PREPOZNAVANJE LICA je do te mere raširena na savremenim fotoaparatima ili kamerama, odnosno pametnim telefonima sa ugrađenim kamerama, da se pojedini članovi američkog Senata zalažu da se njena upotreba reguliše zakonom.
Primera radi, senator Al Franken, predsednik podkomiteta za zaštitu privatnosti, koji deluje u okviru senatskog pravnog komiteta, založio se za donošenje zakona koji bi regulusao način na koji državne agencije i ustanove, ali i privatne kompanije u SAD koriste informacije prikupljene pomoću tehnologije za prepoznavanje lica. “Naše osnovno pravo je da imamo kontrolu nad našim privatnim podacima”, izjavio je senator Franken, koji je posebno istakao američki Savezni istražni biro (FBI) i kompaniju Facebook, kao one koji bi morali da vode računa o podacima koje prikupljaju.
Trenutno, u američkom zakonodavstvu ne postoje propisi koji regulišu upotrebu podataka prikupljenih tehnologijom za prepoznavanje lica. FBI i američki Sekretarijat za bezbednost zemlje (Department of Homeland Security) imaju ogromne baze sa biometrijskim podacima u koje iz dana u dan dodaju i podatke prikupljene tehnologijom za prepoznavanje lica. Sa druge strane, na Facebooku se prema nekim podacima svakog dana postavi oko 300 miliona fotografija, od kojih mnoge sadrže podatke o osobama koje se nalaze na snimcima. “Mnogi Amerikanci čak ni ne znaju da se slike njihovih lica već nalaze u nekoj bazi podataka”, ističe senator Franken.
Predstavnici FBI-ja su u komentaru ovih predloga američkih zakonodavaca naveli da ta agencija koristi isključivo baze sa fotografijama osoba koje su nekada bile uhapšene, dok se slike onih stanovnika SAD koji nikada nisu došli u sukob sa zakonom ne nalaze u bazama agencije .
Preuzeto sa: IT Vesti ,
web site : https://www.itvesti.info/